Zachęcam do zapoznania się z treścią deklarowanej przeze mnie interpelacji:

Szanowna Pani Minister

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 z jaką przyszło nam się mierzyć dotyka wszystkich dziedzin życia i ma bezpośrednie przełożenie na gospodarkę narodową. Problem recesji, rosnących kosztów prowadzenia działalności oraz ograniczenia związane ze spadkiem popytu są dziś największym wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców. Ponad połowa naszego PKB wypracowana jest przez polskie firmy sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Ministerstwo Rozwoju priorytetowo traktuje wsparcie MŚP, co ma odzwierciedlenie w konstrukcji tarczy antykryzysowej.

Jednym z instrumentów wspierających mikroprzedsiębiorców jest niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy w wysokości do 5 tyś zł. Pożyczka podlega umorzeniu pod warunkiem, że Pożyczkobiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia, będzie prowadził działalność gospodarczą. Drugim warunkiem jest złożenie do Urzędu Pracy wniosku o umorzenie pożyczki w terminie 14 dni od dnia spełnienia pierwszego warunku.

Wymóg złożenia tego wniosku, to moim zdaniem dodatkowa procedura obciążająca przedsiębiorcę, jak również pracowników Urzędu Pracy. Uważam, że możliwym i koniecznym jest wdrożenie systemu, który po stronie Urzędu Pracy będzie weryfikował fakt utrzymania działalności gospodarczej przez wymagane 3 miesiące. Spełnienie tego warunku, oznaczałoby w sposób dorozumiany, wniosek o umorzenie pożyczki. Takie rozwiązanie będzie dużym ułatwieniem dla pożyczkobiorców oraz pozwoli odciążyć urzędy pracy.

Wobec powyższego zwracam się do Pani Minister z następującym pytaniem:

1.Czy Ministerstwo planuje ułatwienia w procedurze udzielania niskooprocentowanej pożyczki z Funduszu Pracy, tak by wyeliminować konieczność składania wniosku o umorzenie pożyczki w określonym zawitym terminie?