🔴Dziś odbyła się uroczystość otwarcia Sali Tradycji Magistrali Węglowej. Dzień jest nieprzypadkowy – świętujemy 90 lecie istnienia tej niezwykłej stalowej nici, która połączyła Śląsk z Portami, jak opisywał to Minister Komunikacji RP Michał Butkiewicz podczas otwarcia magistrali 1 marca 1933 r.

🔴Ogromne zaangażowanie osób, dla których kolej jest pasją – Pana Stanisława Kokota z Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ Solidarność oraz Pana Andrzej Kozy dało Ziemi Lublinieckiej kolejny przystanek na szlaku zabytków techniki.

🔴Pan Stanisław Kokot przypomniał historię inicjatora Izby Tradycji Pana Henryka Dąbrowskiego – kiedy komuniści podczas wizyty na stacji kazali mu zdjąć krzyż, Pan Henryk szybko wprowadził go do ewidencji stanu poprzez naniesienie numerów. Ponowna wizyta partyjnych oficjeli przyniosła pytanie – co tu robi krzyż? Na co Pan Henryk odparł, że jest w ewidencji i jeśli ma go usunąć, usunąć go trzeba także z ewidencji. Krzyż został. To jedna z tysięcy historii ludzkiej pomysłowości i pasji w pielęgnowaniu przeszłości i tradycji.

🔴Serdecznie zachęcam do zainteresowania się tym wspaniałym miejscem. 🇵🇱🇵🇱🇵🇱