✅Druhny i Druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych – dziękujemy za Wasze zaangażowanie oraz czas poświęcony dla OSP – czas, który jest bezcennym wkładem w funkcjonowanie Straży. Bez Was remizy byłyby tylko budynkami, a sprzęt stałby bezużyteczny. To Wy tworzycie Straż. Dlatego cieszę się, że rząd Prawa i Sprawiedliwości może wspierać Wasze działania.

🔴1 stycznia 2022 roku weszła w życie pierwsza w historii ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych, która wzmocniła znaczenie OSP, zwiększyła ich zadania i wprowadziła korzystne rozwiązania takie jak np. świadczenie ratownicze dla druhów OSP z tytułu wysługi lat – ❗na terenie Ziemi Lublinieckiej przyznano już łącznie 250 tego typu świadczeń❗

🔴Dotychczas od 2016 do 2022 roku dofinansowaliśmy zakup wozów strażackich dla 2951 jednostek OSP w całej Polsce.

🔴W 2023 roku w ramach Ogólnopolskiego Programu Finansowania Służb Ratowniczych dofinansujemy zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla. Do Województwa Śląskiego trafi 57 nowych samochodów.

🔴Równocześnie w całej Polsce uruchomione zostały w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) nabory wniosków dla jednostek OSP na zakup sprzętu i wyposażenia (środki ochrony osobistej, sprzęt łączności, sprzęt uzbrojenia i ratowniczo-gaśniczy). Przeznaczyliśmy na to 62 miliony złotych, co pozwoli dofinansować ponad 3300 jednostek OSP w całym kraju. Nabory wniosków zostały uruchomione w każdym województwie i już teraz można składać wnioski.

🔴Dzięki dotacjom z WFOŚiGW, które pokrywają 100% kosztów zakupu, OSP mogą uzupełnić niedobory w swoich magazynach. Jednostki kupują sprzęt i wyposażenie niezbędne do prowadzenia akcji w terenie m.in. mundury, hełmy i buty ochronne, sprzęt do łączności, sprzęt uzbrojenia i techniki specjalnej taki jak pompy, węże, pilarki do drewna i metalu.