8 grudnia 2021 roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny miało miejsce szczególne wydarzenie. Na mocy decyzji Księdza Biskupa Jana Kopca – biskupa gliwickiego, kościół w Lublińcu-Steblowie pod wezwaniem św. Teresy Benedykty od Krzyża ( Edyty Stein ) podniesiony został do godności sanktuarium.

To pierwsze w Polsce Sanktuarium im. św. Teresy Benedykty od Krzyża Edyty Stein – Dziewicy i Męczennicy – patronki Europy i Lublińca.

Dekret stwierdzający ten fakt odczytany został podczas uroczystego nabożeństwa sprawowanego w kościele parafialnym gdzie świętowano również 30-tą rocznicę jego konsekracji. Obecny doskonały stan i przepiękny wystrój świątyni jest zasługą długoletniego proboszcza parafii Ks. Prałata Antoniego Zająca a jego dzieło kontynuuje Ks. Rafał Grunert.

Edyta Stein urodziła się 12 października 1891 roku we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej mocno przywiązanej do swych religijnych tradycji. Wiele szczęśliwych chwil dzieciństwa spędziła w domu dziadków ze strony matki rodziny Courant, zamieszkałych w Lublińcu. To położone na Górnym Śląsku wielokulturowe miasteczko, otoczone lasami postrzegała jako miejsce wyjątkowe, które zapewne kształtowało jej późniejsze podejście do życia.

Droga edukacji przyszłej Świętej była bardzo bogata. Kobiety rzadko w tamtych czasach uczęszczały na studia, Edyta łamała te bariery. W 1911 roku podjęła studia na Śląskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu; była jedyną kobietą w rodzinnym mieście, która zapisała się na wydział filozofii. W 1913 roku przeniosła się do Getyngi, znanego miasta uniwersyteckiego, w którym studiowała fenomenologię pod okiem filozofa Edmunda Husserla, którego nazwała „filozofem naszych czasów”

Edyta Stein przebyła trudną i długą drogę duchowej przemiany, całe jej życie było niestrudzonym poszukaniem prawdy. Jak sama powiedziała: „poszukiwanie prawdy było moją jedyną modlitwą”

Okazało się, że jej wielkie zdolności intelektualne i droga duchowa, którą podążała doprowadziły ją ostatecznie do spotkania w swoim życiu Chrystusa.

Ten przełomowy moment w jej życiu nastąpił w sierpniu 1921 roku po przeczytaniu Księgi życia św. Teresy z Avili podjęła decyzję o przejściu na chrześcijaństwo. Chrzest katolicki i Pierwszą Komunię św. przyjęła 1 stycznia 1922 roku. Otrzymała imię Teresa. Od tego momentu Edyta Stein pragnęła wstąpić do Zakonu Karmelitańskiego. Zamierzenie to zrealizowała 14 października 1933 roku gdy przekroczyła próg klasztoru sióstr karmelitanek w Kolonii. Po sześciu miesiącach postulatu, podczas obłóczyn przyjęła imię zakonne Teresa Benedykta od Krzyża.

W klasztorze kontynuowała pracę naukową i dokończyła swoje obszerne studium „Możność i akt”, dziełu temu po przeredagowaniu nadała tytuł „Byt skończony i wieczny”. W 1938 roku złożyła śluby wieczyste.

Lata 30. dwudziestego wieku to ciemna noc niemieckiego hitleryzmu.

Przyszła Święta 2 sierpnia 1942 roku przebywająca w klasztorze w Holandii została aresztowana przez Gestapo. Trafiła wraz ze swoją siostrą Różą do obozów przejściowych a następnie do Auschwitz-Birkenau. Zginęły tam w komorze gazowej, najprawdopodobniej 9 sierpnia 1942 roku. Istnieje przypuszczenie, że pociąg wiozący siostry Stein – wrocławiankę Edytę i lublińczankę Różę – do Auschwitz przejeżdżał przez Lubliniec, tak spięła się klamra ich życia.

Dlatego to właśnie Lubliniec wybrał Edytę Stein jako swoją patronkę, dlatego to właśnie tu w parafii na Steblowie powstał pierwszy kościół parafialny pod wezwaniem Św. Teresy Benedykty od Krzyża. To właśnie w Lublińcu pod patronatem samorządu funkcjonuje w kamienicy Courantów – dziadków Edyty – muzeum jej imienia.

To również w Lublińcu – od 30 lat działa stowarzyszenie pod stałym przewodnictwem Pana Sylwina Bechcickiego promujące postać świętej i jej ukochane miasto dziecięcych wspomnień. Należy dodać, że patronką szkoły prowadzonej przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców jest również Święta Edyta Stein.

Zapraszam więc aby na swoich drogach życia odwiedzić Lubliniec, by zobaczyć, dotknąć i zwiedzić miejsca związane z Świętą Edytą Stein a w nowo powstałym Sanktuarium doświadczyć duchowego dziedzictwa Świętej.